Milles mäng seisneb?
„Eesti rahva sada valikut“ (2017) on arutelumäng väärtustest, mis aitab tõsiseid ja vähemtõsiseid küsimusi pingevabalt ja lustakalt arutada. Mäng on haridusliku eesmärgiga ja mõeldud laiale ringile: teismelistest eakateni, talupidajast pealinna elanikuni ja selle mõte on õhutada arutelu erinevate inimeste vahel ning soodustada iseenda ja üksteise paremat mõistmist, arendades sealjuures argumenteerimisoskust.
Ühe laudkonna suuruseks sobib 3–6 mängijat. Gruppe võib olla rohkem. Mängukomplekti kuuluvad juhtumite raamatud ja mängukaardid (tüübikaardid ja numbrikaardid).
Mänguolukorrad on tavalised Eestis ette tulevad valikukohad perekonna, kogukonna, lastega seotud ja üldisematel teemadel. Igasse olukorda on peidetud väärtusdilemma ja lojaalsusvalik. Lahendusvariantidena on mängu tegijad välja pakkunud valikuid, mis kõik võiksid põhimõtteliselt olla sobivad, küsimus on isiklikus eelistuses. Mängijad saavad teadlikumaks, millist laadi moraalset mõtlemist nad oma otsustes eelistavad.
Mängu saab mängida ka digitaalselt nii eesti kui inglise keeles. Digitaalses versioonis on vähem juhtumeid.
Vaata uudist (31.10.2023): Vabamüüki jõudev ja digiteeritud arutelumäng seob teadlaste töö argieluliste dilemmadega
Eesti rahva väärtuste mäng on tõlgitud inglise keelde pealkirjaga "A Hundred Choices: A Discussion Game about Ethics". Vaata uudist (08.10.2024): Arutelumängu abil tutvustatakse Eesti ühiskonna jaoks olulisi teemasid rahvusvahelisele publikule
Taust
Varem on TÜ eetikakeskus väärtuste teemalisi mänge välja töötanud õpetajatele, õpilastele ja arstidele. Ligilähedast metoodikat oleme edukalt kasutanud muuseumitöötajate, kaitseväelaste, ministeeriumitöötajate, teadlaste, raamatukogutöötajate, ülikooli töötajate, lasteülikoolide ja teiste gruppidega. Õpetajate ja tervishoiutöötajate mängude väljatöötamisel oli meile abiks Implement Inscape OÜ.
Vaata, kuidas lauamängu mängiti 2018. aasta Arvamusfestivalil
06.08.2018 Arvamusfestivalil saab mängida eesti rahva väärtuste mängu
20.08.2021 Väärtustest ei pea kogu aeg rääkima, ent neid tuleb meeles hoida (Õpetajate Leht)
03.07.2023 Eetikakeskuse arutelumäng seob rahva argielulised väärtusvalikud teadlaste tööga (Tartu Postimees)
22.09.2023 Uma Pido liikumispäevad ühendavad sammud ja väärtused
30.10.2023 Vabamüüki jõudev ja digiteeritud arutelumäng seob teadlaste töö argieluliste dilemmadega
24.01.2024 sTARTUp Day’l on esindatud ka humanitaarvaldkond