Kiita seda, mis juba olemas

Presidendi esseevõistlus 2007 „Millises Eestis ma tahan elada?“


Valdav osa esseevõistluse juhendis kirja pandud küsimustest suunasid autoreid mõtlema sellele, mida annaks Eestis edaspidi teisiti teha, arendada ja parandada. Taolisele rõhuasetusele vaatamata olid oodatud ka tähelepanekud, mille sisuks kõik hea ja kaunis, mis meid Eestis juba praegu ümbritseb. Küsimusele "millises Eestis ma tahan elada?" võib ju ühe võimalusena vastata: "Tahan elada just tänases Eestis!"
 

Konkursile laekunud esseedes kõlas selline vastus kõige sagedamini kiire, äramärkimisega piirduva loetelu kaudu.

Mina tahan elada Eestis, sest siin on lahkeid inimesi. Siin on lapsi, kellega mängida. Mul on õde, kes on minu kõige parem sober. Eesti on küll väike, aga mulle armas. Siin on ilusaid lilli ja loomi. Ma élan oma kodus, kus on mu armsad vanemad. Ma armastan oma kodumaad.
8, õpilane, Tartu


Elame heal ajal ja suurepärases maanurgas, kus on mahe kliima, võrratu loodus ja tarmukas rahvas. Meil on oma eesti elekter, mis paneb majad rõõmsasti särama, piisavalt viljakandvat maad ja mühavat metsa, sekka oivalisi soid ja rabasid, mis Lääne pool Euroopas ammu ära kuivendet. Veed on valla kolmes küljes, võta aga paat ja sõida. Pole enam muret saada kuuli Vene piirivalvurilt, ei varitse me vetes ka kurjad krokodillid, anakondad ega haid. Sulaselge rõõm on näha sel heal ajal Eestit jõudsalt ehitamas. Insenerina rõõmustavad südant uhked tööstuspargid äärelinnades, kõiksugu seninägematute tehnoloogiliste imedega. Lapsevanemana on heameel näha kerkimas uusi valgusküllaseid koolimaju ja ka vanu koole korda saamas. Teeehituski on lõpuks järgi jõudmas teede lagunemisele.
39, insener, Rapla


Meil on põhjust uhke olla: Eesti on tublisti üle saanud pisikese ja tundmatu riigi kompleksist peale iseseisvumist. Nõukogude ajal hinnati ju ennast hea elu teesklemise tõttu üle. Ja kiiduväärset materjali leidub siin veelgi. Oleks tüüpiliselt tavaline hakata loetlema Eestimaal leiduvaid vaatamisväärsusi, kuid siiski, eestlasel on põhjust olla uhke iga säilitatud kivikese üle meie Tallinna vanalinna tänavatel. Ei saa märkimata jätta ka Eesti kaunist loodust - rahulikku ja põhjamaist nagu eestlane isegi. Pole vulkaanipurskeid ega tugevaid maavärinaid. Mäletame ka uhkusega saavutusi spordis, teaduse vallas, muusikas ja meelelahutuses nii minevikus kui ka täna.
gümnasist, Maardu


Oleme õppimisvõimelised ja võtame kuulda edumeelsete ja meist arenenumate maade ekspertide nõuandeid. Kuid rutakaid otsuseid ja ülepingutusi aitab meil vältida kriitiline meel ja talupojatarkus. Uhkust ja rõõmu tunnen tihti lihtsatest asjadest. Võrumaale maakoju sõites rõõmustan südamest, kui näen endist räämas taluõue korda tehtuna ja kaunilt kujundatuna. Kindlasti on siin oma osa president Lennart Meri kodukaunistusaktsioonidel. Looduse tasakaalu ja puhtuse säilimine on suur õnn. Õpetajana tunnen uhkust oma õpilaste saavutustest, emana [oma tütre] Kadri õnnestunud kooliteest, kodanikuna imponeerivad mulle väga arukad kaaskodanikud ja neid tundub olevat üha rohkem. Tark, andekas ja arukas rahvas on meie suurim uhkus,õnn ja rõõm.
58, õpetaja, Tartu


Selge on see, et päris tühja tugevad majandusnäitajad ei jookse ja varem-või-hiljem lõikab ka vaesem ühiskonnakiht sellest kasu. Infotehnoloogia on samuti teinud läbi tugeva hüppe maailma esirinda, mis väljendub internetiseerumises või e-valimistes. Meie ees on rohkem võimalusi, kui kunagi varem. See teeb rõõmsaks ja tugevdab ühtehoidu.
20, üliõpilane, Tallinn


Mina olen isiklikust vaatenurgast Eestiga rahul. Siin on ilus loodus, mida viimasel ajal väga hinnatakse ja hoida püütakse. Eestlastel on oma keel, mida peaks rääkima iga Eestis elav ja Eesti kodakondsust omav inimene. Eestlasel on võimalus saada haridus, millega ka mujal maailmas läbi lüüa ja edu saavutada. Eestlastel on oma kultuur, kombed, vanasõnad, müüdid, legendid. Eestil on tugev ajalugu ja kindel tulevik.
9.kl õpilane, Tartu

Kui Eesti elu positiivsetel külgedel pikemalt peatuti, siis koondusid kirjeldused aga üsna selgelt järgmistesse alateemadesse:

Kunagi "salanaisena armastatud" omariiklus on nüüd me seaduslik rõõm – olgu selle allikaks või igal hommikul Vikerraadio lainepikkuselt kõlav riigihümn.

“Sa oled kui salanaine”, ütles kord meelehaige Juhan Liiv oma Eesti armastuse kohta. Täna ei pea me armastus Eesti vastu enam salajane ja salanaisega võrreldav olema. Nüüd võime me oma armastatu julgesti kasvõi altari ette viia.
     täiskasvanu, Tallinn


     Südame teeb soojaks, kui hommikuti kella poole kuue ajal kuuled Vikerraadio lainelt Eesti hümni.  
     78, agronoom, Tartu


     Ehk siis kakskümmend aastat tagasi oleksin kirjutanud sarnase teemaga kirjandi Eesti vabadusihalusest. Praegu on aga kõige olulisem, et elan just täpselt sellises Eestis, kus ma tahangi elada, ning mina ei muudaks siin absoluutselt mitte midagi. Eestis on hea elada.
     16, gümnasist, Tallinn


     Kõige rohkem on meil põhjust uhkust tunda siiski oma riigi üle. Iseseisvuse saavutamine on kindlasti tegu, mis annab piisavalt põhjust uhke olemiseks.
     gümnasist, Tartu


     Mille üle on eestlastel põhjust olla uhke? Ma arvan, et üheks asjaks neist paljudest on oma riik. Riik, mis on kätte võidetud kaks korda. Eestis on piisavalt rahvustunnet ja kodumaa-armastust, et vajadusel võidelda oma riigi eest ka kolmandat korda.  
     8.kl õpilane, Saku

 

Kõik on käe-jala juures, lähedastest hoolimine sedavõrra lihtsam. Tilluke Eesti on eriline ja haruldane Eesti.

 

Selles mõttes on isegi hea, et meid vähe on. Mida vähem, seda haruldasemad ja eripärasemad me oleme! Vähemalt meie endi silmis! Seda rohkem me ehk ka hoolime sellest ainsast ja harukordsest.
     täiskasvanu, Tallinn


     Eesti kroonil on küll vähem väärtust kui eurol aga üksikindiviidi sõna maksab Eestis rohkem, kui Saksamaal, Prantsusmaal või Hispaanias ning seda ei maksa ära unustada. Ühtsust on kergem saavutada väikeses Eestis, kui hiiglaslikul Venemaal või USA's. Eestis ei ole inimene mutter masinavärgis, vaid mõtlev inidiviid ja seda jõudu tuleb kasutada, et saavutada oma eesmärgid EL'is ning kogu maailmas.
     23, üliõpilane, Tallinn


     Mujal maailmas on sugulased üksteisest väga kaugel, pered lagunevad ja üksteisest võõrdutakse. Meie toredas väikeses Eestis on kõik käe-jala juures ja põhimõtteliselt iga kell saab sõita kellelegi külla.
     gümnasist

 

Eesti looduskeskkond on elamiseks soodne, veelgi enam – lausa "kummastavalt kaunis". Aastaaegade vaheldusrikkus aitab vältida "rutiini ja igavust", samas pole karta suuri looduskatastroofe.

 

Ühel soojal suveõhtul, mis mõjus oma vaikuses kummastavana, küsisin ma endalt: ,,Kas maailmas võib olla veel teist nii imeilusat maad?" Küllap võib, kuid tol hetkel mõistsin, et tahan elada just sellel imeilusal maal, just sellises Eestis nagu ta on ning areneda sammhaaval koos temaga.
     17, õpilane, Tõrva


     Kui ma peaksingi Eestist lahkuma, saan ma uhkusega öelda, et olen eestlane. Mulle meeldib Eesti kliima. Kuigi Hispaanias on pidevalt ahvatlevad kuumad ilmad, on Eestis aga vahelduvad aastaajad. Eestis loodus me ümber muutub pidevalt ning see ei võimalda rutiini ja igavust.
     15, õpilane, Osula


     Eestis on palju rabasid ja rabad on väga huvitavad, lahedad ja toredad. Tore, et rabadele on tehtud laudteed, mille peal on mõnus käia. Mõnikord on kuhugi laudtee äärde  tehtud isegi vaatetornid. Vaatetornidest on väga huvitav vaadata kuhugi kaugele. Mõnikord on tehtud kuhugi ka suur lõkkeplats, mis on väga hea, sest kui see oleks väike, siis ei saaks seal lõket väga hästi teha, millest oleks kahju. Eesti võib rabade üle küll uhkust tunda.  
     11, õpilane, Tartu


     Eestis on võrratu loodus oma suurte laiuvate metsade ja sinava merega. Erinevalt paljudest maailma osadest esinevad Eestis selgelt aastaajad, mida Eesti loodus oma mitmekesisuses väljendab. Mulle meeldib eriti suvi, sest siis tunnen end vabalt ja mõnusalt, loodus on siis särav ja erk.  
     7. kl õpilane, Kuusalu


     Karge, vaigulõhnaline õhk metsas, mis annab puhkust ja rahu linnamürast väsinud inimsesele; selged allikad; väiksed talud südamliku pererahvaga; heina lõhn ja vaikus, mida tänapäeval on veel nii vähestes kohtades.  
     17, gümnasist, Tallinn


     Turvatunnet lisab teadmine, et elame parasvöötmes – pole karta suuri looduskatastroofe.
     58, õpetaja, Tartu
 

 Kerkivad nii elumajad kui büroohooned, paljukiidetud või -kirutud pompoossed kaubamajad (Viru Keskus, Tartu Kaubamaja jt), kuid igal juhul on needki märgiks edasiliikumisest ja jõukuse kasvust.
     70, matemaatik, Tartu


     Rikaste mured ja rõõmud ei kuulu küll minu huviorbiiti, aga ju selleks, et majandus edeneks, peavad rahad ja kinnisvarad liikuma.  
     57, filoloog, Tartu


     Usun siiralt, et paremat ja helgemat ühiskonda ei ole vaja eraldi soovida, sest meie riik areneb mõne aja pärast  niikuinii sinnamaani. Pealegi ei ole asi praegugi nii hull, kui inimesed tihti välja näitavad ja väidavad. Palga ja hindade suhe on täiesti normaalne, aastatega väheneb pidevalt töötus.  
     16, gümnasist

 

Kõige kaunimad hetked 21. sajandil olid meie jaoks kindlasti need, kus Tanel Padar ja Dave Benton 2001. aastal Eestile kauaoodatud Eurovisiooni võidu tõid või hoopis need, kus Kristina Šmigun ja Andrus Veerpalu Eestile 3 kuldmedalit võitsid!  
     15, õpilane, Elva


     Mis mulle väga meeldib mu kodumaa juures, on see, et siit on tulnud ja tuleb veel väga häid sportlasi. Oma rahvaarvu kohta, mis on väga väike, oleme me erinevatelt aladelt palju medaleid võitnud. Mitmed meeskondlikud alad on praegu, võrreldes kunagiste aegadega, madalseisus, aga on näha, et nende alade august välja toomiseks nähakse kõvasti vaevaja ma usun – see vaev tasub ära. /---/ Minu jaoks on üks parimaid asju kuulda Eesti hümni, sest see tekitab hea tunde, eriti kui seda esitatakse pärast mõnda tähtsat võitu ning mu kaasmaalane seisab, kirevaim medal kaelas, poodiumi kõrgemail astmel.
     gümnasist, Tallinn


     Eestlastel on palju ilusaid pühi, kombeid ja traditsioone. Üheks kõige kaunimaks ning vanemaks traditsiooniks võib kindlasti lugeda laulupidu. Laulupeod on selleks, et kõik eestlased tuleksid kokku Tallinna lauluväljakule laulma isamaalisi palasid. See on üks väheseid üritusi, kus saab tunda end tõelise eestlasena ja olla selle üle uhke.  
     15, õpilane, Elva


     Mitmesuguste kontsertide, teatrietenduste, festivalide ja ooperipäevadega on üle Eesti haaratud rohkesti uusi huvitavaid esinemispaiku nii vabas õhus kui ka muuseumides, mõisates, kirikutes. /---/ On omaette rõõmustav, et paljude snoobide poolt mõttetuteks kuulutatud ja hääbumisele määratud laulupeod on taas võitnud mitte ainult lauluhuviliste vaid ka publiku poolehoiu.
     70, matemaatik, Tartu


     Pean suurepäraseks seda, et eestlased üha rohkem mõtlevad oma kultuuri, rahvuse ja keele säilitamisele. Korraldatakse keelevõistlusi, laulupidusid ning rõhutatakse kultuuri püsimajäämise tähtsust. Laulu- ja tantsupeod on kantud isegi UNESCO maailmapärandi kaitse nimekirja. Koolides püütakse rõhutada puhast eesti keelt ning räägitakse tähtsatest kultuuritegelastest, kunstnikest, heliloojatest ja kirjanikest suure austuse ning lugupidamisega. Arvan, et eesti kultuur on väga eriline ning tunnustamist väärt.
     9.kl õpilane, Vinni

 

Ja lõpuks tundsid paljud – ennekõike just nooremad – autorid uhkust eestlase sügavama loomuse üle. Töökuse, tahtejõu ja usinuse kõrval kiideti siinkohal ka selliseid ürgselt karuseid jooni nagu "kerge pahurus ja trotslikkus", mis vastandavat meid "ameerikalikult võltsile armastusväärsusele".

 

Noored eestlased on läbilöögivõimelised nii Eestis kui ka mujal maailmas. Olen ikka arvanud, et eestlased on tark rahvas ning siin on palju teotahtelisi noori.  
     9.kl õpilane, Vinni


     Kui Eestis võib 20-aastaseid poisse juba meesteks pidada, siis Norras on nad veel alles poisikesed, kes kardavad ämblikke ning ei tule selle peale, et naine enne uksest sisse lasta.  
     20, üliõpilane, Tartu


     Eriti rahul peaksid aga maarjamaalased hoopiski enese iseloomude üle olema – kuigi tuleb tõdeda, et oleme loomult kiuslikud, omakasupüüdlikud, ehk veidi õeladki, peab tunnistama, et kriisihetkedel oskame vägagi hästi ühte hoida, meenutagem laulvat revolutsiooni; samuti võime usinuse ning töökusega soovi korral isegi hiinlastele silmad ette teha, selles peitubki meie rahva edu saladus.
     17, gümnasist, Kohtla-Järve


     Mõnikord ma mõtlen, et eestlased võiksid olla natuke sõbralikumad ja avatumad, naeratada võõrastele ning tulla aitama, kui keegi tänaval kukub. Kiirelt jõuan aga järeldusele, et tegelikult eestlased ongi sõbralikud ja heatahtlikud, lihtsalt seltskonnas üles sulamine võtab veidi aega. Pealegi ei tahaks ma mingi hinna eest siia seda võltsi ameerikalikku armastusväärsust, kus fraas “ma armastan sind” ja üldse kogu sõbralikkus on nii ära kulutatud, et õieti ei tähendagi enam midagi. Kui eestlane saab lõpuks üle huulte “sa oled üsna hea..”, siis võib vähemalt kindel olla, et seda on ka tõsiselt mõeldud. Samuti meeldib mulle eestlaste kerge pahurlus ja trotslikkus teiste abi vastu. Ka see on omamoodi armas ja teeb meid erinevateks. Tore on vaadata, kuidas mõni inimene nagu siil end kerra tõmbab ja okkad väljapoole suunab. Tegelikult on aga nii, et kui tõsine häda käes on, ei ütle keegi ära abipakkumisest või vastuvõtmisest.
     16, gümnasist, Tallinn


     Jah, tegelikult on eestlased päris tore ning andekas rahvas. Olgugi, et me kogu aeg ei naerata. Mõnikord on eestlaslikult tõsine nägu mulle isiklikult palju armsam, kui ameerikalik keep smailing. Meie tahtejõud on samuti tugev. Seda ei suutnud murda isegi nõukogude aeg. Ja selle tahtejõuga jõuame veel kaugele.
     17, õpilane, Tõrva


     Ka on teada, et me pole võõrastele väga avatud ning käitume sageli üsna kangekaelselt. Alati ei too need iseloomujooned muidugi kasu, kuid samas ei kipu miski ka seda muutma. Me ei peagi olema iga tuule kõigutada, ei pea nõustuma kõigi ettepanekute ja võimalustega.   
     16, õpilane, Viljandi
 

 

Iga avalik arvamusavaldus on osalemine ühiskondlikus elus. Märgata ja tähtsustada positiivset tähendab kaitsta seda head, millele on meil ligipääs juba praegu. Üksteise innustamisel ja julgustamisel on sel kahtlemata mängida oma oluline roll.

Teiselt poolt aga varitseb olemasoleva kiitmises oht loorberitele puhkama jääda. Kui lähtuda eeldusest, et Eestis ei ole veel kõik lõplikult hästi, ei pääse me üle ega ümber kriitilistest tähelepanekutest.

 

Esseevõistlused