Eetika ja moraal
Mõisted „eetika” ja „moraal” on üldjoontes samatähenduslikud, kuid mõnikord soovitakse erinevatel põhjustel neid teineteisest eristada. Üks võimalus on tähistada mõistega „moraal” mingis ühiskonnas käibivaid moraalinorme või –standardeid, mõistet „eetika” kasutada aga moraalifilosoofia või -õpetuse tähenduses, mis alles küsib, mida moraalsed normid endast kujutavad.
Kui öeldakse, et mõni inimene või tegu on eetiline või ebaeetiline, siis antakse sellele inimesele või teole hinnang: kiitus või laitus. See tähendab, et eetilised või moraalialased väited on ettekirjutavad ehk normatiivsed.
Eetika kui distsipliin jaguneb teoreetiliseks ja praktiliseks
Teoreetiline eetika
Kutse-eetika
Arvuti- ja informatsioonieetika
Bioeetika
Globaalne eetika
Haridus ja eetika
Moraalikasvatus
Keskkonnaeetika
Kunst ja eetika
Meditsiinieetika
Meediaeetika
Reklaamieetika
Seksuaaleetika
Sotsiaaleetika
Spordieetika
Teaduseetika
Valitsemiseetika
Ärieetika
Väärtusarendus
Eetika on alati seotud väärtustega – sellega, mida oluliseks peetakse ja miks. Tartu Ülikooli eetikakeskus tegeleb eetika ja väärtuste teemaga nii teadus- ja õppetöö raames kui ka laiemalt, pidades silmas Eesti ühiskonda ja selle arengut väärtuste ja eetika teema lahtimõtlemises.
Väärtusarenduse vallas on meie peamised sihid:
Strateegiline töö
Ettekanded
Õpetajale
Koolile ja lasteaiale
Koolitused koolile
Koolitused lasteaiale
Avalikkusele
Koostöö vabaühendustega
Konkursid muuseumidele
Väärtusprogrammi jätkuprogramm
Hea kool ja lasteaed
Hea kooli mudeli eesmärk on sõnastada, mis iseloomustab head kooli, ning leida tunnused, mis näitavad nende aspektidega tegelemist.
Tartu Ülikooli eetikakeskus korraldab igal aastal tunnustusprogramme, milles osalejad peavad kirjutama väärtuspõhise eneseanalüüsi ning sellega on neil võimalik endale taotleda hea kooli või hea lasteaia märgis.
Tunnustusprogramm
Hea kooli ja lasteaia mudelid
Väljaanded
Hea teadustava (2017, uuendatud 2023) kirjeldab, millist käitumist teadlastelt oodatakse ning missugune on teadusasutuse vastutus hea teaduse tagamisel, aidates nõnda suurendada teaduse usaldusväärsust üksikisiku ja üldsuse silmis.
Praktilise eetika käsiraamatu (2023) eesmärk on tutvustada praktilise eetika valdkondade olulisemaid debatte, selgitada tähtsamaid mõisteid ning pakkuda valitud näiteid konkreetsetest argumentidest.
Raamatus „Sissejuhatus lasteaia väärtusarendusse - tähenduse loomine“ (2024) on eesti- ja venekeelsed tekstid esitatud paralleelselt, et vene keelt paremini valdaval lugejal oleks võimalik end kurssi viia eestikeelse väärtusarendusalase sõnavaraga. Raamatu lõpus on lühike sõnastik peamiste mõistetega.
Raadiosaated ja taskuhäälingud
Sündmused
2. novembril 2023 saab Tartus kaasa rääkida õpetaja eetikakoodeksi uuendamise teemadel töötoas „Õpetajate eetilised valikud. Milliseid uusi olukordi peaks õpetaja eetikakoodeks aitama lahendada?“.
Kollokviumid
Jaanuaris algas kolm aastat kestev projekt, mille eesmärk on edendada teadusuuringute eetikat ja usaldusväärsust ning ennetada väärkäitumist teaduses.
TÜ eetikakeskuse raamatukogule saabus suurannetus Saksamaalt, lisaks annab raamatukogu teada, et suvel oleme suletud 23. juuni - 15. august.
16. aprillini 2014 on avatud vastuvõtt uuele ingliskeelsele magistriõppekavale filosoofias.