Reedel, 25. aprillil kell 14.15 toimub Tartu Ülikooli Philosophicumis (Jakobi 2-336) ingliskeelne kollokvium, mis käsitleb enesetapu, läbimõeldud otsuse ja vaimse tervise stigmade seoseid.
Tiia Kõnnussaare (kirjanikunimega Tia Navi) ja Kadri Simmi väike väärtuste- ja filosoofiaraamat „Mis on sulle kallis?“ valiti Bologna lasteraamatumessi raames eesti lastekirjanduse 25 pärli hulka.
Esmaspäeval, 14. aprillil kell 16.15 toimub Tartu Ülikooli Philosophicumis (Jakobi 2-336) eestikeelne kollokvium, mis käsitleb Nietzsche suhtumist antiikfilosoofiasse, keskendudes tema sofistide käsitlusele ning vastandades seda nii kaasaegsete kui ka varasemate filosoofide hinnangutele.
Teisipäeval, 8. aprillil kell 16.15 toimub Tartu Ülikooli Delta keskuses (Narva mnt 18, ruum 1008) eestikeelne kollokvium, kus arutletakse tehisintellekti mõjust lapsepõlvele.
Et akadeemiliselt maailmalt oodatakse praktilisi rakendusi, teadmussiiret, ettevõtluskoostööd ja kommertsialiseerimisvõimaluste leidmist, tulin kaua ülikoolis rühmanud tugitöötajana tolmuste raamaturiiulite vahelt välja ja osalesin neljandat korda iga aasta alguses toimuval ärifestivalil Startup Day.
Reedel, 14. märtsil kell 14.15 toimub Zoomis ingliskeelne kollokvium, kus arutletakse raseduse määratluse, alguse ja lõpu ebamäärasuse ning raseduse katkemise filosoofiliste ja ühiskondlike tähenduste üle.
1.–2. aprillil 2025 toimub Tartu Ülikooli filosoofia osakonna ja eetikakeskuse korraldatud Philosophy Graduate Workshop in Tartu, mis toob kokku kogenud filosoofid üle Euroopa.
3. märtsil kell 16.15 toimub Deltas, ruumis 1008 (Narva mnt 18) Nikhil Mahanti ingliskeelne loeng: „Two dogmas of AI doomsayers“ („Kaks tehisaru hukku kuulutavat dogmat“). Loengu ülekannet saab jälgida ka Zoomis. Nikhil Mahant on Marie Skłodowska Curie järeldoktor Uppsala Ülikoolis ja hektel Susimetsa Philosophicumi resident.
Esmaspäeval, 3. veebruaril kell 16.15 Delta õppehoones (Narva mnt 18-2048) toimub loeng meditsiinilisest tehisintellektist. Esinejateks on Dr Frank Ursin ja dr Cristian Timmermann Saksamaalt.
30. ja 31. jaanuaril 2025 toimub Tartu Ülikoolis (Jakobi 2, Tartu) kahepäevane teaduseetika teemaline intensiivseminar kõikide valdkondade doktorantidele. Töötuba toimub inglise keeles ja osalemise eest on võimalik saada 1 EAP.
Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuulunud Tartu Maailmaülikooli üritustesarja raames korraldati 47 teadlasi ja kogukondi ühendavat kohtumist, millest sai osa 17 966 inimest. Koos otsiti kohalike näidete eeskujul lahendusi üleilmsetele probleemidele ja vastupidi. Kogukonnad jätkavad maailmaülikooli teemade käsitlemist ja ürituste korraldamist ka edaspidi.
6. detsembril tunnustas Tartu Ülikooli eetikakeskus koole ja lasteaedasid eeskujuliku töö eest väärtuskasvatuse valdkonnas. Tiitli „Väärtuskasvatuse kool 2024“ pälvis Saaremaa Gümnaasium ning tiitli „Väärtuskasvatuse lasteaed 2024“ Tabivere Lasteaed Rõõmula.
LÜKKUB haigestumise tõttu edasi! Jälgige palun edasisi teateid. Kolmapäeval, 18. detsembril kell 14.15–16.00 toimub Philosphicumis (Jakobi 2-114) aruteluseminar „Mida teadlane teab ja mida ta peab?”. Arutlevad teadusfilosoofia doktorant Katrin Velbaum, kommunikatsiooniuurija Kaspar Kruup ja ökoloog Asko Lõhmus. Kõik huvilised on oodatud kuulama, küsima ja kaasa arutlema.
Täna, 28. novembril toimub tehisintellekti tippkeskuse eetikaseminar, kus keskendutakse tehisintellekti arendamisega seotud eetilistele ja õiguslikele teemadele. Seminari korraldavad Tartu Ülikooli eetikakeskus, arvutiteaduse instituut ja Eesti tehisintellekti tippkeskus EXAI.
Tartu Ülikooli eetikakeskuse teadur Mari-Liisa Parder pälvis 2024. aasta Tartu Ülikooli aumärgi, tunnustusena silmapaistva töö ja panuse eest akadeemilisse keskkonda.
Filosoofia osakond ja eetikakeskus kutsuvad huvilisi esmaspäeval, 25. novembril kell 16.15 Jakobi 2 õppehoone ruumi 336 kuulama Ruth Rebecca Tietjeni ettekannet „Variatsioonid üksindusest: eksistentsiaalne, sotsiaalne, poliitiline“. Tietjen on Tilburgi Ülikooli filosoofia osakonna abiprofessor ja professor Theda Rehbocki filosoofiaresident Susimetsa Philosophicumis.
25. oktoobril võttis Tartu Ülikooli senat vastu otsuse tunnustada Tartu Ülikooli suure medaliga rahvusvahelise ettevõtluse professorit Urmas Varblast. Selgunud on ka Tartu Ülikooli Tänutähe, medali, aumärgi ja teenetemärgi „100 semestrit Tartu Ülikoolis“ kavalerid.
Kutsume teid osalema avalikul seminaril pealkirjaga „Tehisintellekti eetika: kas innovatsiooni pidur või hea teaduse arengumootor?“, mis toimub 28. novembril kell 10 TÜ Delta õppehoone ruumis 1006.