Filosoofia osakond ja eetikakeskus kutsuvad huvilisi esmaspäeval, 25. novembril kell 16.15 Jakobi 2 õppehoone ruumi 336 kuulama Ruth Rebecca Tietjeni ettekannet „Variatsioonid üksindusest: eksistentsiaalne, sotsiaalne, poliitiline“. Tietjen on Tilburgi Ülikooli filosoofia osakonna abiprofessor ja professor Theda Rehbocki filosoofiaresident Susimetsa Philosophicumis.
25. oktoobril võttis Tartu Ülikooli senat vastu otsuse tunnustada Tartu Ülikooli suure medaliga rahvusvahelise ettevõtluse professorit Urmas Varblast. Selgunud on ka Tartu Ülikooli Tänutähe, medali, aumärgi ja teenetemärgi „100 semestrit Tartu Ülikoolis“ kavalerid.
Kutsume teid osalema avalikul seminaril pealkirjaga „Tehisintellekti eetika: kas innovatsiooni pidur või hea teaduse arengumootor?“, mis toimub 28. novembril kell 10 TÜ Delta õppehoone ruumis 1006.
See õppeaasta algas lasteaedades eestikeelsele õppele ülemineku tähe all – alates 1. septembrist
2024 on ju kõigi Eesti lasteaedade õppekeel eesti keel! Et eesootavaks ülesandeks häälestuda,
kogunesid Ida-Virumaa lasteaednikud 27. augustil Narvas seminarile „Keeleliselt rikas
õpikeskkond – mõtleme ja tegutseme lapsest lähtuvalt“. Koos õpiti ja arutleti Tallinna
Tähekese lasteaia eesti keele kui teise keele õpetaja Lea Maibergi ja Kohtla-Järve lasteaia
Kirju-Mirju metoodikakeskuse koordinaatori Malle Trummari juhendamisel.
Tartu Ülikooli muuseumis toimus 3. oktoobril 2024 konverents „Usaldus = ellujäämine?! Kust tuleb ja kuhu kaob usaldus ning kuidas jääda ellu?“. Koos ekspertidega avati teemat ellujäämise ja kriisi, kogukonna ja koostöö ning teaduse vaatepunktist.
3. oktoobril toob Tartu Ülikooli eetikakeskus kokku oma ala eksperdid nii Eestist kui ka välismaalt, et rääkida usalduse eri tahkudest. Tartu Ülikooli muuseumis toimuvale konverentsile on oodatud kõik, kes soovivad üheskoos rääkida usaldusest ja kogukonnast kui meie kõige väärtuslikumast ellujäämisgarantiist praeguses ebakindlas maailmas.
17. septembril kell 16.00-16.45 toimub uuendatud õpetaja eetikakoodeksi veebipõhine tutvustus. Üritusele ootame kõiki õpetajaid ja kooli- ning lasteaiajuhte.
5. septembril peab maailma üks tuntumaid moraalifilosoofe, Oxfordi Ülikooli professor Jeff McMahan avaliku loengu tapmise eetikast ja õiglase sõja teooriast. Lisaks loengule esitletakse üritusel filosoofiaajakirja Studia Philosophica Estonica erinumbrit, milles keskendutakse Venemaa sõjale Ukrainas. Loeng ja esitlus toimuvad kella 16–18 Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis.
13.-14. juunil toimus Põhja-Eesti Regionaalhaigla eetikanõukogu ja Tartu Ülikooli Kliinikumi kliinilise eetika komitee poolt ellukutsutud kliinilise eetika seminar, mida modereeris Tartu Ülikooli eetikakeskuse juht ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla eetikanõukogu ekspertliige prof Margit Sutrop.
Tartu Ülikooli eetikakeskuse koolitajad-nõustajad toetavad Ida-Virumaa lasteaedasid väärtusarenduses ja väärtuspõhise organisatsioonikultuuri loomisel. Olulisel kohal on uute haridustöötajate liitumine asutustega ja sisseelamine.
5. juunil kogunevad Kohtla-Järve ja Narva lasteaedade õpetajad ja juhid Tartusse heade praktikate päevale. Tegemist on eestikeelsele haridusele üleminekut toetava programmi osaga, mis toetab väärtuspõhiste praktikate levikut lasteaialt lasteaiale.
Reedel, 5. aprillil kell 16.15 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogu näituste saalis filosoof Immanuel Kanti 300. sünniaastapäeva puhul näitus „Kant 300 Tartus: käsikirjadest taevani“, mis juhatab sisse kuu aega kestva loengusarja. Lisaks saab 13. aprillil osaleda Filosoofipäeval, kus kõneldakse filosoofia ja teatri suhetest ning 2.–4. mail toimub rahvusvaheline konverents „Autonoomia arhiiv. Immanuel Kant Baltimaades“.
22. märtsil kohtuvad Narvas programmiga liitunud lasteaiad. Avasündmusel tutvutakse omavahel, räägitakse lahti programmi sisu ja arutletakse väärtuste üle, mis on hea lasteaia vundament.
Tartu Ülikooli eetikakeskus kuulutab avatuks 2024. aasta tunnustusprogrammid „Hea kool kui väärtuspõhine kool“ ja „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed“. Tunnustusprogrammide eesmärk on toetada koolide ja lasteaedade väärtusarenduse alast tegevust ning arendada haridusasutuste eneseanalüüsi oskusi.
Veebruari keskel moodustas sotsiaalminister Riina Sikkut komisjoni, mille ülesanne on koostada Vabariigi Valitsusele ettepanekud palliatiivse ravi, geriaatria ning patsienditestamendi korraldamiseks Eestis.