27. aprillil toimub Vanas Anatoomikumis sümpoosion "Naised, nõiad ja volbriöö lumm"

Tartu Ülikooli eetikakeskusel on hea meel kutsuda Teid sümpoosionile "NAISED, NÕIAD JA VOLBRIÖÖ LUMM“. Sümpoosioni kuupäevas on toimunud muudatus ning sündmus toimub Haldja nimepäeval, 27. aprillil kell 19.00 – 21.30 Tartu Vana Anatoomikumi rotundis ja on avatud kõigile huvilistele.

Vaatleme naisteemat läbi volbriöö prisma. Milles seisneb see teistmoodi teadmine, mille kandjateks on sageli (kui mitte enamasti) naised? Miks sellist teadmist väärtustatakse, aga selle kandjat sageli häbimärgistatakse või koguni tõrjutakse? Mille poolest on teistmoodi teadmine kasulik või ohtlik? Kas teistmoodi teadmine vastandub teaduslikule teadmisele? Kas need välistavad üksteist või on võimalik leida sobiv tasakaal? Esinevad prof Tiina Ann Kirss ning folklorist Mare Kõiva.

Tiina Ann Kirss vaatleb naiste ja nõidade seost kirjanduses. „On tarvis ka ajaloolase pilguga uurida nõidade ühiskonnast tõrjumist, piinamist ja karistamist kui „teise teadmise“ hävitamist,“ ütles prof Kirss. „See kajastub ka tänapäeva kultuuritekstides, näiteks populaarses raamatu- ja filmisarjas „Lahkulööjad“ (Divergence).“ 

Mare Kõiva arutleb teemal „Naine kui usujuht ja nõid“. Naiste eriline intuitiivne teadmine võib Mare Kõiva sõnul muuta naise pere- ja kogukonnas nii usujuhiks kui ka nõiaks. Millest see tunnistust annab?

Ettekannete järel toimub avalik mõttevahetus: kuidas suhtuda teistmoodi teadmisesse, sh nõidadesse ja selgeltnägijatesse?

Vana Anatoomikumi rotund on ruum, kus võib tajuda teadusliku teadmise ja müstika salapärast segunemist. Ka eetikakeskuse sümpoosion loodab lisaks intellektuaalsete elamustele pakkuda teistsuguseid, vaimseid ja meelelisi kogemusi. Pärast ettekandeid ja arutelu saab vaadata Tartu fotokunstniku Ruudu Rahumaru töid. Ruudu Rahumaru tegeleb oma loomingus reaalsuse mitmekihilise olemuse ja inimeste maagiliste hingemaastikega. Töövahenditeks tunnetus ja mäng. 

19.00–19.05 Fotokunstnik Ruudu Rahumaru videoinstallatsioon
19.05–19.15 Sümpoosioni avasõnad – Margit Sutrop
19.15–19.45 Tiina Ann Kirss – „Naised, nõiad ja volbriöö lummus“
19.45–20.15 Mare Kõiva – „Naine kui usujuht ja nõid“
20.15–20.45 Ettekandjate ja sümpoosioni külaliste arutelu
20.45–21.30 Fotokunstnik Ruudu Rahumaru digitaalne fotonäitus

Tule kuulama ja mõtlema! Sümpoosion on avatud kõigile huvilistele. Palume ennast sümpoosionile registreerida hiljemalt 25. aprilliks aadressil eetika [ät] eetika.ee.

Eetikakeskuse sümpoosion „NAISED, NÕIAD ja VOLBRIÖÖ LUMM“ toimub koostöös Tartu tudengipäevade ja 13. Tartu rahvusvahelise kirjandusfestivaliga Prima Vista, 4.–7. maini 2016, mis kannab seekord alapealkirja „Müstifiktsioon“.

Sümpoosioni toimumist toetab Haridus- ja Teadusministeerium riikliku programmi “Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013” jätkuprogrammi 2015-2020 raames.

Pilt: FreeDigitalPhotos.net

Illustratiivne visuaal

Refleksioonipõhine lähenemine toetab teaduseetika arendamist

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad alustavad eestikeelsele haridusele ülemineku ja väärtuspõhise lasteaiakultuuri loomist toetavas programmis

pildi on inimesed laval seismas

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub koole ja lasteaedu tunnustusprogrammi