Autor:
Tartu Ülikooli eetikakeskus

Alushariduse konverentsil selguvad aasta tublimad väärtuskasvatuse lasteaiad

Täna, 26. septembril kiidab Tartu Ülikooli eetikakeskus neid lasteaedu, kes osalesid tänavuses hea lasteaia tunnustusprogrammis ning paistavad silma sihipärase ja tulemusliku väärtuskasvatusega. Ühtlasi selgub kõrgeima tunnustuse, väärtuskasvatuse rändkarika ja tiitli „Väärtuskasvatuse lasteaed 2019“, laureaat.

Vaata konverentsi UTTVs!

„Alusharidus on elukestva õppe vundament, milles on väga suur roll väärtushoiakute kujunemisel,“ ütleb prof Margit Sutrop, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja. „Seetõttu peame eriti oluliseks pühendunud lasteaedu tunnustada ning innustada neid ideid vahetama ja koos edasi õppima.“

Tunnustused antakse üle Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimuval konverentsil „Väärtuskasvatuse lasteaed: kõik, mida elus teadma pean, sain lasteaiast“. Konverentsil esinevad ettekannete ja töötubadega nii eksperdid kui ka lasteaednikud ise.

„Meid huvitab, millised on väärtuskasvatusega seotud rõõmud ja proovikivid lasteaedades,“ sõnab Helen Hirsnik, TÜ eetikakeskuse projektijuht ja konverentsi peakorraldaja. Konverentsipäeva teise osa töötubades jagavad hea lasteaia võrgustiku liikmed oma kogemusi igapäevasest väärtuskasvatusest. „Hoolivus, loodus, tervis, loovus ja koostöö on vaid mõned näited väärtusest, mida töötubades lähemalt uurime,“ selgitab Hirsnik.

Konverentsil kõnelevad prof Eve Kikas (Tallinna Ülikooli koolipsühholoogia professor), Pärje Ülavere (Haridus- ja Teadusministeeriumi välishindamise osakonna ekspert) ja Merike Mitt (Tartu Ülikooli eetikakeskuse väärtuskasvatuse koolitaja/nõustaja ja kriitiline sõber).

Töötube juhatavad prof Halliki Harro-Loit (TÜ ajakirjanduse professor), Margery Lilenthal (Võsukese Lasteaed, Väärtuskasvatuse lasteaed 2018), Maie Roos (MLA Viimsi Lasteaiad, Hea lasteaia edendaja 2018), Maarja Mandri ja Triin Riisenberg (Tartu Lasteaed Lotte, Väärtuskasvatuse lasteaed 2017), Margit Toomlaid (Rannamõisa lasteaed, Hea lasteaia ekspert 2017), Külvi Teder (Tartu Luterliku Peetri Kooli Lasteaed, Väärtuskasvatuse lasteaed 2016), Reeli Simanson, Elen Angel, Aili Tamm ja Ave Peebo (Tabasalu Lasteaed Tibutare, Hea lasteaia edendaja 2018).

Konverentsil tunnustab Tartu Ülikooli eetikakeskus tunnustusprogrammi „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed“ 2019. aasta vooru osalejaid. Samuti antakse välja väärtuskasvatuse rändkarikas ja „Väärtuskasvatuse lasteaed 2019“ tiitel tunnustamaks silmapaistva ja järjepideva väärtuskasvatuse eest lasteaias.

Konverentsi programm ja lisainformatsioon
http://www.eetika.ee/lasteaedade-konverents2019

Konverentsi otseülekannet saab vaadata aadressil www.uttv.ee.

Konverents ja konkursid toimuvad Haridus ja Teadusministeeriumi riikliku programmi "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013" jätkuprogrammi raames.

Lisainfo:
Helen Hirsnik, Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuht, konverentsi peakorraldaja, helen.hirsnik [ät] ut.ee, +37253403015
Õnne Allaje, Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuht, meedia ja kommunikatsioon, onne.allaje [ät] ut.ee, +372 5308 4099

Illustratiivne visuaal

Refleksioonipõhine lähenemine toetab teaduseetika arendamist

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad alustavad eestikeelsele haridusele ülemineku ja väärtuspõhise lasteaiakultuuri loomist toetavas programmis

pildi on inimesed laval seismas

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub koole ja lasteaedu tunnustusprogrammi