Autor:
Tartu Ülikooli eetikakeskus

Alushariduse konverentsil on tähelepanu all väärtuskasvatus lasteaedades

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub kõiki huvitatuid lasteaedade väärtuskasvatuse konverentsile „Väärtuskasvatuse lasteaed: kõik, mida elus teadma pean, sain lasteaiast“, mis toimub 26. septembril 2019 Tartus, Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2).

Registreeru konverentsile

Väärtusi ja oskusi, mille laps võtab omaks haridustee esimestel aastatel, lastehoius ja -aias, on võimatu üle hinnata. Sammud, mida teevad õpetajad koos laste ja nende vanematega, jäävad mõjutama järgnevaid kooliaastaid. Teadlik ja harjumuspärane väärtuskasvatus voolib lapse käitumisviise ja iseloomu, mis saadavad teda terve elu.

Konverentsil arutletakse üheskoos, millises seisus on väärtuskasvatus Eesti lasteaedades. „Meid huvitab, millised rõõmud ja proovikivid on väärtuskasvatusele pühendunud lasteaias,“ sõnab Helen Hirsnik, TÜ eetikakeskuse projektijuht ja konverentsi peakorraldaja. Ta lisab, et konverentsipäeva teises osas keskendutakse praktilistele nippidele: hea lasteaia võrgustiku liikmed jagavad töötubades kogemusi igapäevasest väärtuskasvatusest. „Hoolivus, loodus, tervis, loovus ja koostöö on vaid mõned näited väärtusest, mida töötubades lähemalt uurime,“ selgitas Hirsnik.

Nagu varasematel väärtuskasvatuse konverentsidel, tõstetakse esile tunnustusprogrammis „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed 2019“ osalenud lasteaedu. Kuulutame välja ka tänavuse „Väärtuskasvatuse lasteaed 2019“ rändkarika saaja. Tartu Ülikooli eetikakeskuse hea lasteaia projektijuht Nele Punnar ütleb, et sel aastal on tunnustusprogrammis osalemas rekordarv lasteaedu, kes eneseanalüüsi väljakutse on vastu võtnud. „Iga aastaga muutuvad eneseanalüüsid üha tõenduspõhisemaks ja sisukamaks,“ osutab Punnar. „On puhas rõõm, et saame toetada tublisid lasteaedu, kes panevad oma töös rõhku just väärtuskasvatusele.“

Konverentsil kõnelevad prof Eve Kikas (Tallinna Ülikooli koolipsühholoogia professor), Pärje Ülavere (Haridus- ja Teadusministeeriumi välishindamise osakonna ekspert) ja Merike Mitt (Tartu Ülikooli eetikakeskuse väärtuskasvatuse koolitaja/nõustaja ja kriitiline sõber).

Töötubasid juhatavad prof Halliki Harro-Loit (TÜ ajakirjanduse professor), Margery Lilenthal (Võsukese Lasteaed, Väärtuskasvatuse lasteaed 2018), Maie Roos (MLA Viimsi Lasteaiad, Hea lasteaia edendaja 2018), Maarja Mandri ja Triin Riisenberg (Tartu Lasteaed Lotte, Väärtuskasvatuse lasteaed 2017), Margit Toomlaid (Rannamõisa lasteaed, Hea lasteaia ekspert 2017), Külvi Teder (Tartu Luterliku Peetri Kooli Lasteaed, Väärtuskasvatuse lasteaed 2016), Reeli Simanson, Elen Angel, Aili Tamm ja Ave Peebo (Tabasalu Lasteaed Tibutare, Hea lasteaia edendaja 2018).

Konverentsi programm ja lisainformatsioon
http://www.eetika.ee/lasteaedade-konverents2019

Märgi ennast osalejaks ka Facebookis!

Lisainfo:
Helen Hirsnik, konverentsi peakorraldaja, helen.hirsnik [ät] ut.ee, +37253403015

Konverents toimub Haridus ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013“ jätkuprogrammi raames.

NB! Sellel aastal toimuvad lasteaedadele ja koolidele mõeldud väärtuskasvatuse konverentsid eraldi. Koolide konverents toimub 12. detsembril 2019.

Illustratiivne visuaal

Refleksioonipõhine lähenemine toetab teaduseetika arendamist

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad alustavad eestikeelsele haridusele ülemineku ja väärtuspõhise lasteaiakultuuri loomist toetavas programmis

pildi on inimesed laval seismas

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub koole ja lasteaedu tunnustusprogrammi