Autor:
Õnne Allaje-Kukk / Tartu Ülikooli eetikakeskus

Arvamusfestivalil oli kõne all patsiendikeskne meditsiin ja laste vaimne tervis

Tartu Ülikooli eetikakeskus korraldas tänavusel Arvamusfestivalil kahte arutelu. Kõige esimesel festivalipäeval 11. augustil kõnelesime koos ekspertidega laste vaimsest tervisest ja patsiendikeskest meditsiinist.

Image
Arvamusfestivali arutelul inimesed istuvad laval.

2017. aasta Arvamusfestivali esimese päeva avas Avastuste alal arutelu „Helesinine unistus patsiendikesksest Eestist“. Patsiendikeskse meditsiini väljakutsete ja võimaluste üle pidasid aru nii arstide-õdede kui ka patsientide esindajad.

Üha enam on kuulda seisukohta, et patsiendid ei tunne ennast meie tervishoiusüsteemis hästi. Ravijärjekorrad on pikad ja arstidel napib nii aega kui tähelepanu. On selge, et senisest teenindaja-kliendi suhtest enam ei piisa. Patsientide mured ajendasidki TÜ eetikakeskust tooma teema rambivalgusesse.

Arutelu juhtis praktilise filosoofia professor Margit Sutrop. Patsiendikesksusest kõnelesid perearst ja peremeditsiini professor Ruth Kalda, Eesti Patsientide Liidu tegevjuht Kadri Tammepuu, Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus ja Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi liige, viienda aasta meditsiinitudeng Mihkel Viru.

Loe arutelu kokkuvõtet SIIN

Image
Arvamusfestivali arutelu

Teises arutelus „Laste vaimsest tervisest terviklikult- on see võimalik?“ Tervise alal arutlesime koos viie eksperdiga, kuidas lapsevanemad ja kool saavad laste vaimset arengut terviklikult toetada.

Laste ärevushäiretest, depressioonist ja koolistressist räägitakse palju. Üha enam on märke sellest, et vaimne tervis ei ole enesestmõistetav ning vajab keerulises maailmas tähelepanu ja hoolitsust samamoodi nagu füüsilinegi tervis.

Kui keskendume vaid vaimse tervise probleemidele, mis on paraku sageli seotud stigmaga, ega räägi laste vaimsest tervisest terviklikult, võib kahe silma vahele jääda lastele vaimset heaoluseisundit toetava keskkonna kujundamine. Seetõttu võeti vestluse sihiks just terviklik vaatenurk laste vaimsele tervisele.

Arvamusfestivali vestlusringi vedas Jannus Jaska, Vaikuseminutite meeskonnaliige, disainer, protsessijuht ja koolitaja. Arutlesid hariduspsühholoog Grete Arro, lastepsühhiaater Irja Ivarinen, koolipsühholoog Ailen Suurtee, koolipsühholoog ja pereterapeut Karmen Maikalu ning Vaikuseminutite eestvedaja Nelli Jung.

Loe arutelu kokkuvõtet SIIN

Eetikakeskuse osalemist Arvamusfestivalil toetab Haridus- ja Teadusministeerium riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013“ jätkuprogrammi 2015-2020 raames.

Pildil on inimesed istumas laudade taga

Esmakordselt Eestis – 11 haigla ühine kliinilise eetika seminar

Navi lastelaager

Kas ikka tasub Ida-Virumaale õpetajaks minna?

Pildil on avaras saalis inimesed istumas laua taga

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad saavad eestikeelsele õppele üleminekul tuge Tartu lasteaedade kogemustest