Autor:
Tartu Ülikooli eetikakeskus

Hea kooli ja hea lasteaia tunnustusmärki taotleb rekordarv osalejaid

Tartu Ülikooli eetikakeskuse hea kooli ja hea lasteaia tunnustusprogrammi 2019. aasta voorus osaleb rekordarv haridusasutusi – 28 lasteaeda ja 23 kooli.

Tartu Ülikooli eetikakeskus on toetanud ja tunnustanud lasteaedade ja koolide väärtuskasvatuse alast tegevust juba aastast 2009. Tänavu on eneseanalüüsi ette võtnud koguni 50 haridusasutust.

„On suur rõõm, et nii paljud koolid ja lasteaiad on meie programmiga liitunud,“ sõnab hea kooli projektijuht Nele Punnar. Ta lisab, et 2019. aasta tunnustusprogrammi voorus on palju uusi tulijaid, kes osalevad tunnustusprogrammis esimest korda: võrgustikuga liitub 25 uut lasteaeda ja 15 uut kooli.

Iga tunnustusprogrammis osalevat haridusasutust nõustavad tasuta eetikakeskuse väärtuskasvatuse koolitajad ehk kriitilised sõbrad, et aidata koole ja lasteaedu eneseanalüüsi fookuse seadmisel. Kuna tunnustusprogrammis osaleb koole ja lasteaedu üle Eesti, tuleb läbi sõita suur hulk kilomeetreid. „Eneseanalüüside kavad alles laekusid, aga küll neid töökaid kilomeetreid ikka tuleb!“ naerab Punnar.

Varasemalt konkursina tuntud eneseanalüüsiprotsessid „Hea kool kui väärtuspõhine kool“ ja „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed“ on saanud uue nime, kuid aitavad kooli- ja lasteaiaperel jätkuvalt toetatud eneseanalüüsi ja nõustamise abil leida oma kooli tugevused, omapära, arenguvõimalused ja -fookused. Programmis on aastatel 2009–2018 osalenud 80 kooli ja 89 lasteaeda üle Eesti. Kõrgeim tunnustus, väärtuskasvatuse kooli või lasteaia tiitel, on välja antud 14 koolile ja 13 lasteaiale.

Juhend alustavatele koolidele ja varem osalenud koolidele

Juhend alustavatele lasteaedadele ja varem osalenud lasteaedadele

Tunnustusprogrammid toimuvad Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013“ jätkuprogrammi 2015-2020 raames.

Illustratiivne visuaal

Refleksioonipõhine lähenemine toetab teaduseetika arendamist

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad alustavad eestikeelsele haridusele ülemineku ja väärtuspõhise lasteaiakultuuri loomist toetavas programmis

pildi on inimesed laval seismas

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub koole ja lasteaedu tunnustusprogrammi