Autor:
Triin Paaver

Põhjamaade saadikud arutlevad Eesti ja Põhjala identiteedi üle

Esmaspäeval, 19. juunil esitleb Tartu Ülikooli eetikakeskus Tallinnas trükisooja kogumikku „Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa?“. Raamatu esitlus algab kell 17.00 Estonia talveaias.

Raamatu kaante vahele on koondatud Eesti ja Põhjala tippteadlaste kaastööd ning 2016. aastal konkursile „Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa“ saadetud arvamuslood, kus kirjutajad arutlevad, kas Eesti kuulub Põhjala riikide hulka, on üks Balti riikidest või hoopiski Ida-Euroopa osa.

„Iseseisvumise taastamisest on möödunud enam kui veerandsada aastat, seega on igati sobiv hetk küsida, kuhu me oleme iseseisva riigina jõudnud ja millises suunas tahame edasi minna,“ nendib Tiia Kõnnussaar, kogumiku üks koostajaid. „Kokku pakub raamat äärmiselt põneva pilguheidu Eesti ja Põhjamaade identiteedi ajaloolisse kujunemisse ja praegusesse väärtusruumi,“ märgib Kõnnussaar.

Anu Realo, Tartu ja Warwicki ülikooli professori ning ühe kaasautori sõnul võtavad raamatusse koondatud lood eestlaste põhjamaisuse-püüdluse juurteni lahti ja panevad selle kild-killu haaval uuesti kokku. "Ühte ja kindlat vastust küsimusele, kas Eesti on Põhjamaa, raamat ei paku. Küll aga leiab nüansirikkaid arutlusi teemal, mida Põhjamaa identiteet endas tegelikult sisaldab ja kuivõrd tänane Eesti endas põhjamaiseid väärtusi, ideaale ja eluviisi kannab," ütleb prof Anu Realo. "Lugudest joonistub välja pilt väikesest, paindlikust ja kohanemisvõimelisest rahvast, kes hoolimata ligi veerandsada aastat kestnud taasiseseisvumisajast ikka veel oma enesekindlust ning piirkondlikku ja kultuurilist identiteeti otsib."

Paneeldiskussioonil „Eesti ja Põhjamaad – mis on meis sarnast, mis erilist?“ arutlevad Põhjamaade Ministrite Nõukogu esinduse Eesti direktor Christer Haglund, Norra suursaadik Dagfinn Sørli, Taani suursaadik Søren Kelstrup, Rootsi Suursaatkonna 1. sekretär Fredrik Olson ja Soome Suursaatkonna pressisekretär Hannele Valkeeniemi. Paneeli juhib Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutrop. Esitlusel kõnelevad Põhjala ja Eesti identiteedist ka esseekonkursi võitjad, kirjanik Emma Juslin ja sotsioloog Mikko Lagerspetz.

Raamatuesitlus toimub taanlaste hygge vaimus, värskete kaneelirullide ja elava muusikaga. Musitseerib Viljandi kultuuriakadeemia professor, džässpianist Iñaki Sandoval. Esitlusel tutvustatakse üleskutsele „Eesti otsib elustiilisõna“ vastuseks pakutud vahvamaid elustiilisõnu, mida agarad sõnasepad eetikakeskusele kahe nädala jooksul saatsid.

Kogumik "Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa?" sisaldab samanimelisel rahvusvahelisel konverentsil 2016. a augustis Tallinnas, KUMUs esinenud Eesti ja Põhjala tippteadlaste ettekandeid ning konverentsile eelnenud arvamuslugude konkursile ja fotovõistlusele saadetud töid.

Raamatuesitlusele registreerumine: http://www.eetika.ee/et/raamatuesitlus-eesti-ja-pohjamaad

Kogumiku väljaandmist toetas Haridus- ja Teadusministeerium riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013“ jätkuprogrammi 2015–2020 raames.

Pildil on inimesed istumas laudade taga

Esmakordselt Eestis – 11 haigla ühine kliinilise eetika seminar

Navi lastelaager

Kas ikka tasub Ida-Virumaale õpetajaks minna?

Pildil on avaras saalis inimesed istumas laua taga

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad saavad eestikeelsele õppele üleminekul tuge Tartu lasteaedade kogemustest