President Ilves kuulutas välja kirjatalgud "Eesti ustest – sisse, välja"

Riigipea Toomas Hendrik Ilves kuulutas täna Tartus, Eesti Kirjandusmuuseumis välja Tartu Ülikooli eetikakeskuse ja Vabariigi Presidendi Mõttekoja kirjatalgud "Eesti ustest – sisse, välja" ning kutsus inimesi panema kirja oma lugu, mis räägib Eestist lahkumisest või pärast pikemat välismaal viibimist koju tagasi tulemisest.

"Loodetavasti soovime me sellist Eestit, kus me eelkõige ise tahame elada. Ja seesugusesse Eestisse tahavad tulla tagasi ka kõik need, kes siit loodetavasti ajutiselt ära läinud, tööle või õppima. Ning ka need, kes Eestit, me maad, me keelt ja elulaadi mingil põhjusel armastavad. Milline siis oleks see Eesti?" küsis president Ilves. "Kas see on vaid kõrged palgad ja soodne maksukliima? Või hoopis laiem elukeskkond, me avatus ja sallivus, me mõtteviis? Sellele küsimusele peab mõtlema ja vastama ausalt, muidu läheb asi viltu. Selle teema üle arutlemine pole vaid arvamusliidrite ja poliitikute pärusmaa."

Riigipea sõnul vajab Eesti siit minemise ja siia tulemise üle arutlemisel senisest avaramat ja rikkalikumat pilku.
"Nende kirjatalgutega otsime vastust küsimustele, miks Eestist minnakse ja miks siia tagasi tullakse. Ja ka sellele, miks siia tagasi ei tulda. Mida peaksime Eestis tegema paremini või teisiti?" ütles president Ilves. "Muidugi – ja ennekõike – ootame oma lugusid just nendelt, kes on ise selle tee läbi käinud, kellel on pikem välismaal elamise, siit lahkumise ja Eestisse tagasi tulemise kogemus. See aitab meil paremini mõista meie väärtusi ning meie varjupooli."

Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja Margit Sutropi sõnul pole kunagi varem olnud Eesti uksed nii valla kui täna: "Tahame teada, mida peaks tegema, et Eesti ei jookseks inimestest tühjaks? Et kadunud pojad tuleksid koju tagasi? Et Eesti ei oleks suletud ja et kõik siin elavad inimesed peaksid Eestit oma koduks? Et kõik meie inimesed tahaksid Eestis elada, et Eesti oleks parim paik elamiseks ja eneseteostuseks, laste kasvatamiseks ja vananemiseks." Seetõttu on eriti oodatud kirjatööd eestimaalastelt ja väliseestlastelt, kellel on pikema välismaal viibimise või elamise kogemus. Kirjatalgud annavad kõigile osalejatele võimaluse oma hääl kuuldavaks teha ning sellega Eesti ühiskonna kujundamisele ja arenemisele kaasa aidata.

Tööde esitamise tähtaeg on 9. mai 2011.

Kirjatalgute võitjaid ootavad auhinnad, mille panevad välja Haridus- ja Teadusministeerium riiklikus programmis "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013", Digira, Eesti Keele Sihtasutus ning Petrone Print. Kõik osalejad saavad Vabariigi Presidendi autogrammiga pildi. Võitjad kutsutakse juunis Vabariigi Presidendi vastuvõtule ning parimad tööd avaldatakse ajakirjas Akadeemia või eraldi kogumikuna, parimad kooliõpilaste kirjutatud tööd avaldatakse ajakirjas Akadeemiake.

Konkursi tausta ja täpsemate tingimustega on võimalik tutvuda eetikaveebi lehel:
www.eetika.ee/arendus/aktuaalne/konkursid/kirjatalgud2011/

Presidendi kirjatalgud toimuvad kolmandat korda. 2009. aastal koguti esseesid teemal "Mida mina saan teha Eesti heaks?" ning 2007. aastal teemal "Millises Eestis ma tahan elada?".


Lisainformatsioon kirjatalgutest:
Triin Käpp
TÜ eetikakeskuse projektijuht
Tel: 737 5426
Triin.Kapp@ut.ee

Illustratiivne visuaal

Refleksioonipõhine lähenemine toetab teaduseetika arendamist

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad alustavad eestikeelsele haridusele ülemineku ja väärtuspõhise lasteaiakultuuri loomist toetavas programmis

pildi on inimesed laval seismas

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub koole ja lasteaedu tunnustusprogrammi