Rannamõisa Lasteaed sai eetikakeskuselt kingiks haridusmängu

Tartu Ülikooli eetikakeskus andis 27. veebruaril eetikakeskuses välja töötatud mängu „Eesti rahva sada valikut. Arutelumäng väärtustest“ pidulikult üle esimesele lasteaiale. Mängu sai kingiks Rannamõisa Lasteaed, eetikakeskuse haridusvõrgustiku ekspert-lasteaed.

Image
Kaks naist seisavad.

Koostöö ja head suhted koolides ja lasteaedades on Tartu Ülikooli eetikakeskuse haridussuuna tegevustes tänavu erilise tähelepanu all. „Uue mängu kinkisime oma võrgustiku silmapaistvatele koolidele ja lasteaiale, et testida, kas ja kuidas mäng ärgitab haridusasutusi ja kogukonda paremale üksteisemõistmisele ja koostööle,“ ütles eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutrop.

Rannamõisa Lasteaed korraldas mängu üleandmisel töötoa, kus lõid kaasa lasteaia õpetajad, külalised ja lapsevanemad. Proovimängimisel osalenud leidsid, et olukorrad, mille üle arutleda tuli, olid elust enesest, ärgitasid mõtteid vahetama ja vaidlema. Samuti märgati, et teist inimest kuulata ei olnudki väga lihtne, kangesti oleks tahtnud sõna sekka öelda.

„Seda mängu kavatseme kindlasti mängida ka lapsevanemate ümarlaudadel,“ ütles Rannamõisa Lasteaia direktor Margit Toomlaid, „Me pöörame lasteaias väärtustele suurt tähelepanu ja see on mäng, mis aitab uusi lapsevanemaid väärtustele häälestuda.“

„Eesti rahva sada valikut“ on arutelumäng väärtustest, mis aitab mängijate vahel lugupidavas õhustikus dialoogi luua. Haridusliku eesmärgiga mäng on mõeldud laiale ringile: teismelistest eakateni, talupidajast pealinna elanikuni. Mängijad õpivad etteantud eluliste ja kirjanduslike juhtumite abil tundma omaenda ja kaaslaste väärtusi, kaitsma oma valikuid ja kuulama ning aktsepteerima teisi.

Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ esimene trükk on küll valmis, kuid komplektide arv on praegu veel piiratud. Alustuseks on trükitud 50 mängukomplekti, millest kolm esimest kuuluvad nüüdsest hea kooli ja hea lasteaia võrgustiku ekspert-koolidele Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumile ja Kilingi-Nõmme Gümnaasiumile ning esimesele ekspert-lasteaiale, Rannamõisa Lasteaiale. Teistel haridusasutustel on võimalik mängu Tartu Ülikooli eetikakeskusest laenutada või kutsuda mängu läbi viima. Tulevikus on plaan mäng teha kättesaadavaks kõigile soovijatele.

 

Vt ka Hea kooli võrgustiku ekspert-koolid said eetikakeskuselt kingiks mängu eesti rahva väärtustest

Pildil TÜ eetikakeskuse projektijuht Helen Hirsnik ja Rannamõisa lasteaia direktriss Margit Toomlaid. Foto: Tiia Kõnnussaar.

Illustratiivne visuaal

Refleksioonipõhine lähenemine toetab teaduseetika arendamist

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad alustavad eestikeelsele haridusele ülemineku ja väärtuspõhise lasteaiakultuuri loomist toetavas programmis

pildi on inimesed laval seismas

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub koole ja lasteaedu tunnustusprogrammi