Teadlasi ja Lõuna-Eesti kogukondi ühendava Tartu Maailmaülikooli projekti partneriteks pääses 13 eripalgeliste ideedega kogukonda. Nende korraldatud sündmused toimuvad 2023. ja 2024. aastal Lõuna-Eesti erinevates paikades Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmis.
Aasta alguses toimunud ideekorjesse esitasid Lõuna-Eesti kogukonnad 21 teemat laial skaalal: mahetoidust vaimse terviseni. Tartu Maailmaülikooli eestvedaja Triinu Laane sõnul oli konkurents tihe: „Valiku tegemine oli keeruline, sest ideekorjesse tuli vaid häid ning kandvaid teemasid. Valikuprotsessis tuli peale teemade atraktiivsuse arvestada ka koostööpartnerite seisukohtadega. Samuti võtsime arvesse toimumise asukohta, et külalised leiaks end võimalikult paljudest erinevatest Lõuna-Eesti paikadest.“
Tartu Maailmaülikooli programmis on järgmised kogukondlikud algatused:
Laan ütles, et nüüd, kui kogukonnad ja teemad paigas, ootab ees vilgas arendusprotsess. „Kogukondades toimuvad eelsündmused, täpsustame põhiürituste sisu ja võtame ühendust teadlastega. Oleme alustanud teekonda, mis lisab Lõuna-Eestisse maailmaparanduslikku koosloomelist sünergiat,“ selgitas ta edasisi samme.
Programmi valitud sündmusi korraldavad kogukonnad koos Tartu Ülikooli eetikakeskusega. Tartu 2024 kunstiline kontseptsioon – Ellujäämise Kunstid – väljendub ka maailmaülikooli kogukonna-akadeemiates toimuvas. Fookuses on toimetuleku ja kestlikkusega seotud teadmised ning oskused, mis aitavad eestlastel paremini elada.
Tartu Maailmaülikooli korraldab Tartu Ülikooli eetikakeskus, mis on üleülikooliline konsortsium. Eetikakeskuse soov on, et teaduse ja ühiskonna koostöö ning väärtusarutelud oleksid Eesti igapäevaelu loomulik osa. Projekt Tartu Maailmaülikool on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.