Autor:
Õnne Allaje-Kukk / Tartu Ülikooli eetikakeskus

Arvamusfestivalil: tehisintellekti eetika, kontoriromanss ja dilemmamäng

Vaata salvestusi: arutelu TI eetikast ja arutelu kontoriromansist

Fotogalerii

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub Arvamusfestivalile osalema kolmel eriilmelisel arutelul: kõneleme tehisintellektiga seonduvaist eetikaküsimustest, kontoriromansist ning mängime arutelupõhist lauamängu. Kõik arutelud toimuvad 9. augustil.

Arutelupäeva avame diskussiooniga „Kas pakirobotit tohib jalaga lüüa?“, mis algab kell 12.00 Tehnoloogia alal. Milliseid muutusi vajab õigusruum tehisintellekti kasutamiseks? Kas tehisintellekt ise tohiks otsuseid vastu võtta?

Inimkonnale vastuvõetavatest eetilistest normidest lähtumine on võtmetähtsusega, et vältida robotite kasutuselevõtuga kaasneda võivad konflikte, leiab prof Margit Sutrop, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja ning juturingi üks panelistidest. „Tarku masinaid luues tuleb filosoofidel ja tehnoloogidel koos maha istuda ning läbi mõelda, kas need on sobivad inimkeskse lähenemise mõistes,“ selgitab Sutrop, „ühiselt tuleks kokku leppida printsiibid ja väärtused, mille järgimisest tehisintellekti loomisel ja kasutamisel ei taganeta.“

Arutelul, milline peaks olema eetiline ja õiguslik raamistik, et tagada tehisintellekti õiglane kasutamine, osalevavad prof Margit Sutrop, prof Mart Noormaa, Justiitsministeeriumi asekantsler Kai Härmand ja TI psühholoog Madis Vasser. Arutelu modereerib Mats Volberg.

Päeva järgmises diskussioonis „Kuidas kohaneda kontori-Cupidoga?“, mis toimub kell 16.00 Väärtuste alal, arutlevad kontoriromansi üle Swedbanki personalijuht Ülle Matt, Eesti Personalijuhtimise Ühingu tegevjuht Kärt Kinnas, kutse-eetika spetsialist Aive Pevkur ja Tööinspektsiooni peadirektor Maret Maripuu, arutelu juhib Õnne Allaje. Arvamusfestivali esimesel arvamuspiknikul arutleme, mis on kontoriromanss ning, veelgi enam, mida ta ei ole. Millised on kontoriromansiga kaasnevad ohud ja kuidas nendega hakkama saada? Inimesed veedavad suurema osa oma ärkveloleku ajast tööl. Swedbanki personalijuht Ülle Matt osutab, et üha enam on üksikuid inimesi, kes kaaslase otsimiseks suure töökoormuse tõttu aega ei leia. Üksindust peetakse aga stressi ja depressiooni tekkimise üheks faktoriks. „Tööandja ei peaks küll kosjakontorit moodustama, kuid samuti ei saa ega tohi halvustada tundeid töökohal, kontoriromanssi, sest õige inimese leidmine on kunst,“ arvab ta.

Väärtuste ala arutelud lõpetab eetikakeskuse peatselt valmiv lauamäng. „Eesti rahva sada valikut“. „See on kaasahaarav ajaviide, mis aitab tõsiseid ja vähemtõsiseid küsimusi pingevabalt ja lustakalt arutada,“ selgitab Katrin Velbaum, Tartu Ülikooli eetikakeskuse mängu arendava töögrupi eestvedaja. Mängus tuleb ette nii igapäevaseid, perekonna, laste ja kogukonnaga seotud olukordi kui ka kirjanduslikke ja fantaasiarohkeid juhtumeid. Igasse mängusituatsiooni on peidetud väärtusdilemma või lojaalsusvalik.

Mängujuhtumite arutletakse kuueliikmelistes laudkondades. Mängida saab nii oma seltskonnaga kui ka ühineda näiteks Evelyn Sepa, Katrin Lusti või teiste tuntud inimeste laudkondadega.

 

Täpsem info arutelude toimumise kohta on Arvamusfestivali kavas.

Kuula Äripäeva raadio saadet „Eetris on Arvamusfestival: kas pakirobotit tohib jalaga lüüa?“

Vt lisaks: Tehnoloogia ala Facebooki leht, Väärtuste ala Facebooki leht

Visuaal õpetajate eetikakoodeksi töötoa üritusele- tahvel, kuhu joonistatakse kriidiga

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub õpetaja eetikakoodeksi lühiseminarile!

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Õpetaja eetikakoodeksi arutelul mõtestati õpetaja rolli tänapäeval

Pildil on lapsed õpetajaga õppetegevusi tegemas

Ida-Virumaa lasteaednikud arutavad seminaril eestikeelse õpikeskkonna loomist